Jag har bara haft positiva erfarenheter av att semestra i arabiska länder såsom Egypten, Förenade arabemiraten och Marocko. Möjligtvis är den överhängande risken för magsjuka ett minus, för både i Egypten och Marocko åkte jag på de två tuffaste detox-genomgångarna jag haft. Med det sagt vill jag ändå rekommendera alla tre länderna och tänkte i detta inlägg visa några smultron från Marockoresan.
Agadir
En lugn och fin semesterort, hit till och med marockanska kungafamiljen kommer ibland. Här är jämt välputsat och städat, antagligen för att alltid vara redo för ett oväntat besök av kungen. Staden är också känd för sin hamn och här finns en del marknader men framför allt hotellkomplex och restauranger.
Del av hamnen i Agadir
Marrakech
Vill man se det mer myllrande och mytomspunna Marocko ska man bege sig till Marrakech. Det är på det stora torget, Djemma el Fna, som sagorna kommer till liv. Här sitter historieberättarna med en trogen skara åhörare, här huserar fortfarande ormtjusare, gycklare och svärdslukare underhåller och platsen fullkomligt myllrar av folk. På kvällen lämnar handeln plats för stora mattält som pyr av rök och os.
Här på torget kan du också få dig ett glas färskpressad apelsinjuice, så gott efter en tur i souken.
Souken i Marrakech, Marockos största marknad med ca 13 000 stånd, är en riktig labyrint och svår att hitta ut ur. Men in ska du för att fascineras av de olika hantverken och dofterna. Underbara kryddofter byts till pyrande lukter när järn bearbetas av smeder som i sin tur avlöses av doften av läderhantverk , och så vidare… Var bara försiktig med de som erbjuder sig att visa vägen ut, helst ifall de insisterar att det är gratis. Det är det oftast inte i slutändan.
En oas i Marrakech är Le Jardin Majorelle, en fantastisk stadsträdgård ursprungligen skapad av en fransk konstnär vid namn Jacques Majorelle. Efter Majorelles död på 60-talet förvaltades trädgården först och riskerade sedan att omvandlas till ett hotellkomplex. Men då steg den franske modedesignern Yves Saint Laurent och hans kompanjon Pierre Bergé in i bilden och köpte trädgården 1980. På så sätt bevarades denna färgstarka och sköna plats med sin kombination av kaktusväxter och palmer.
Stadens landmärke är Koutoubia-moskén med sin höga minaret.
Essaouira
En gammal anrik hamnstad som har ett rykte om sig att attrahera hippies och konstnärer. Hamnen sägs vara lugn och vindskyddad av atlantöarna utanför men när vi var här blåstes vi nästan omkull. Staden har varit en handelsplats sedan urminnes tider och på 1700-talet byggdes även ett fort som finns kvar än idag. Medinan är det gamla centrumet i staden och är skyddat på UNESCOS världsarvslista.
2 reaktioner på ”Marocko”