Österlen – 10 fina utflykter

Ska du till Österlen i sommar? Här väntar ett av Sveriges finaste kustlandskap fyllt av charmiga byar, långa sandstränder och vackra vallmo- och sädesfält. I den här guiden delar jag 10 utflykter på Österlen som är väl värda ett besök – från klassiska favoriter till personliga pärlor du inte vill missa. Det var faktiskt svårt att välja just 10 då det finns så otroligt mycket att se och göra i den här regionen, framförallt på sommaren. Därför har jag även lagt till några extra guldkorn i slutet.

1. Simrishamn

Simrishamn är den perfekta basen för en vecka på Österlen. Med sitt läge mitt i området har du sällan mer än en halvtimmes bilresa till nästa upplevelse – oavsett om du vill till havet, en lokal gårdsbutik eller en ny utflykt.

Staden bjuder på charmiga kullerstensgator kantade av färgglada hus och stockrosor som under sommaren nästan tar över fasaderna. Hamnen ger en genuin kustkänsla och längs gatorna finns små butiker, restauranger och caféer.

Under sommaren händer det nästan alltid något – marknader, konserter eller små lokala evenemang. På lördagar under sommaren äger en stor loppis rum i staden, i det som kallas Suckarnas gång. Har du möjlighet att bo lite mer personligt, som vi gjorde i en gammal sjökaptensvilla, lyfter det hela upplevelsen ytterligare.

Sjökaptensvillan som var vår utgångspunkt i Simrishamn

2. Stenshuvud nationalpark

Strax söder om Kivik ligger Sveriges sydligaste nationalpark – ett utflyktsmål som verkligen har allt. Här samsas sandstränder, öppna hedar och lummiga bokskogar på ett relativt litet område, vilket gör det perfekt för både korta stopp och längre vandringar.

Vandringen upp till toppen av Stenshuvud är inte särskilt lång, men belöningen är stor. Utsikten över Hanöbukten är vidunderlig och en av de finaste i Skåne.

Här finns också ett naturum där du kan lära dig mer om området, samt flera markerade leder i olika svårighetsgrad. Perfekt att kombinera med ett stopp i Kivik – kanske för en fika eller ett besök på musteriet.

3. Sandhammaren

Sandhammaren är ofta med på listor över Sveriges vackraste stränder – och när du väl står där förstår du varför. Den mjuka, ljusa, finkorniga sanden och det klara vattnet ger nästan en känsla av att befinna sig utomlands.

Stranden är bred och lång, vilket gör att det ändå känns luftigt även under högsäsong. Men ett tips är att komma tidigt om du vill parkera nära – vi tog den sista platsen redan runt kl. 10.

Perfekt både för lata stranddagar och långa promenader längs havet.

4. Kivik

Kivik är ett av Österlens mest klassiska stopp – och med all rätt. Den lilla byn kombinerar havsnära läge med ett starkt fokus på mat, dryck och lokala råvaror.

Här ligger det välkända Kiviks musteri, som är väl värt ett besök både för provsmakning och en rundtur. Vi brukar fylla upp bakluckan med olika sorters must, här finns nämligen sorter du inte hittar i butikerna.

Kiviks musteri
Kiviks musteri

5. Alunbrukets kaffestuga

Alunbrukets kaffestuga är en riktig pärla och ett stopp som känns som att resa tillbaka i tiden. Caféet, som sägs vara Skånes äldsta, ligger i ett charmigt korsvirkeshus från 1700-talet.

Här serveras hembakat på klassiskt Blå blom-porslin och te i kanna – precis så som det ska vara. Stämningen är lugn, genuin och långt ifrån stress.

Perfekt att kombinera med en utflykt till Hallamölla vattenfall som ligger i närheten.

6. Hallamölla vattenfall

Hallamölla är Skånes högsta vattenfall och ett utflyktsmål som överraskar många. Beläget mitt i naturen och omgiven av skog och grönska.

Vattenfallet är som mest imponerande efter regnperioder, men området är vackert året runt. Här finns fina vandringsleder och picknickplatser – perfekt för en lugn paus mitt i naturen.

Kombinera gärna med Alunbrukets kaffestuga för en riktigt fin halvdagstur.

7. Dag Hammarskjölds Backåkra

Backåkra gård är en plats som väcker känslor. Här, ute i det öppna landskapet nära havet, ville Dag Hammarskjöld dra sig tillbaka efter sin tid som FN:s generalsekreterare.

Miljön är stillsam och eftertänksam, och det är lätt att förstå varför han drogs hit. I huset finns idag ett museum med möbler från hans hem i New York, personliga föremål och gåvor från världsledare.

När FN:s säkerhetsråd höll ett möte här 2018 sattes platsen åter i ett globalt sammanhang. Ett besök här är både inspirerande och tankeväckande. Läs gärna på mer om Dag Hammarskjöld och hans gärningar innan besöket.

Meditationsplatsen, Backåkra

8. Ystad

Ystad ligger egentligen lite utanför det som brukar räknas som Österlen, men är ändå ett perfekt utflyktsmål när du är i trakten.

Staden är känd för sina korsvirkeshus och pittoreska gator som känns som hämtade ur en film. Här kan du enkelt strosa runt i flera timmar, gå runt i Kurt Wallanders fotspår, titta in i små butiker och ta en fika på något av de många caféerna. Tips på stopp är Per Helsas gränd, okristligt god gelato på Glassmakeriet på Teatergränd, Birgittahuset, Kemnerska gården, Fridolfs konditori, färskölsbryggeriet Möllers bryggeri och Änglahuset.

Ystads havsbad erbjuder dessutom en fin sandstrand för soliga dagar – perfekt om du vill kombinera stad och strand.

Kurt Wallanders favoritkonditori
Ystads havsbad

9. Rörum

Lilla Rörum är en av de där platserna som inte alltid syns på kartan – men som är värda en omväg.

Det är en liten by med mycket charm, där tempot är lugnt och atmosfären personlig. Här är en promenad genom byn i sig en upplevelse.

Ett måste är ett stopp på Franskans crêperie – en mysig och lite oväntad pärla där du kan sitta länge och bara njuta.

Franskans creperie

10. Glimmingehus

Glimmingehus är Nordens bäst bevarade medeltidsborg och ett spännande stopp som tar dig långt tillbaka i tiden.

Den massiva stenkonstruktionen är imponerande i sig, men det är berättelserna om livet i borgen som gör besöket extra intressant. Här får du en inblick i hur det var att leva under medeltiden – med fokus på både försvar och vardag.

Perfekt för både historiskt intresserade och barnfamiljer, då miljön verkligen väcker fantasin till liv. Läs mer om Glimmingehus i ett eget inlägg här.

Listans bubblare:

  1. Ales stenar – Sveriges motsvarighet till Stonehenge
  2. Besök en vingård – håll utkik efter särskilda events, vi var på en vinfestival på Skepparps vingård
  3. Café Olof Viktors i Glemmingebro – var beredd på att det blir svårt att välja
  4. Haväng strand – fin sandstrand
  5. Brösarps backar – jättefint landskap för vandring, bil eller cykel
  6. Mandelmanns trädgårdar – träffa djur och inspireras av odlingarna
  7. Baskemölla – mysig by
  8. Karl-Fredriks Eklaholm, Löderup – du kommer inte gå härifrån tomhänt
  9. Den engelska trädgården – blomsterprakt i Svinaberga by
  10. Kungagraven i Kivik – stenröse med hällkista från bronsåldern
  11. Österlenchoklad i Skåne-Tranås – köp praliner och lär dig samtidigt mer om choklad

För att komma i stämning inför och under resan:

Titta på: Filmen Hammarskjöld eller Wallander-filmerna

Läs: Deckarserien Morden på Österlen av de la Motte/Nilsson eller Henning Mankells böcker om kommissarie Kurt Wallander (för besök även i Ystad).

Lyssna på: Dokumentärer om Dag Hammarskjöld


Lämna ett svar